Ľudia, žijúci v horskom prostredí, majú voči ľuďom z miest, prevažne v nížinách, niekoľko výhod. V prvom rade menej stresu a viac pokoja, minimum hluku a menšiu koncentráciu nepríjemných ľudí, a v neposlednom rade aj mäkkú vodu z povrchových zdrojov. Tam, kde ľudia čerpajú vodu mäkkú až veľmi mäkkú, nemajú síce priam ideálnu vodu na pitie a na prípravu pokrmov, pretože sa odporúča piť vodu stredne tvrdú, ale vyššia tvrdosť vody je priam nežiaduca v domácich spotrebičoch, ktoré s ňou prichádzajú do styku. Spomeňme napríklad taký bojler. Alebo rýchlovarnú kanvicu či práčku. Vápenité usadeniny tu na povrchu vnútorných častí spotrebičov vytvoria spočiatku tenkú krustu, ktorá sa potom postupne zväčšuje, až za nejaký čas toto prostredie pripomína kvapľové jaskyne.
Nie, že by sa tu tvorili priamo kvaple, ale vrstva vápenca či inej minerálnej zlúčeniny je taká tvrdá a silná, že môže spotrebič poškodiť. Stáva sa to hlavne pri práčkach a bojleroch, kde môže prestať fungovať výhrevné teleso a termostat, a vy potom platíte úplne zbytočnú opravu alebo ste nútení kúpiť nový výrobok, a to len preto, že ste si nezaobstarali včas zmäkčovač vody.
Zmäkčovače vody efektívne zbavujú z vodnej masy minerálne ióny, najmä rozpustený horčík a vápnik, a niekedy aj mangán, železo a ďalšie prvky, a čím mäkšia voda potom vstupuje do hry, tým šetrnejšie je voči prevádzke spotrebičov, a tým sa potom môže predĺžiť ich životnosť aj o mnoho rokov.
Nepodceňujte vplyv tvrdej vody na domáce spotrebiče, so zmäkčovačom vody do domu si ušetríte množstvo starostí a hlavne budete mať kvalitu úžitkovej, prípadne aj pitnej vody pod kontrolou. Zmäkčovače je možné využiť v akomkoľvek regióne bez ohľadu na to, či ide o vodu čerpanú zo studne, alebo z vodovodného radu z mestských vodární, zariadenie pracuje úplne spoľahlivo kdekoľvek na Slovensku, v horách, aj v nížinách, v mestách, aj na vidieku.