Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, či sa dá vašou prítomnosťou na internete niečo pokaziť, možno vás napadla odpoveď ako ÁNO. Musíme povedať, že to tak skutočne je. Nevhodným správaním alebo nedodržiavaním niektorých pravidiel si môžete poriadne uškodiť.
Napríklad ak surfujete na internete a dostanete sa na webovú stránku, ktorej obsah je v cudzom jazyku a vy mu nerozumiete, vybehne vám okienko s otázkou a odpoveďou „Yes.“, neklikajte na ňu. Okienko skrátka vypnite červeným krížikom.
Ak si pri surfovaní neviete s niečím rady, skúste použiť help. Je to nástroj, ktorý vám môže pomôcť, čo treba stlačiť, prípadne kde danú informáciu nájsť. Mal by sa nachádzať v navigačnom menu alebo v spodnom okraji stránky. Niekedy tam dokonca máte i chat, v ktorom sa môžete opýtať priamo osoby na druhej strane. Pokiaľ je online, odpoveď dostanete pravdepodobne do pár sekúnd. Takisto si viete nájsť FAQ (Frequently Asked Questions), ktorý obsahuje konkrétne otázky s odpoveďami. Vďaka tomu sa môžete k odpovediam vrátiť kedykoľvek a nemusíte neustále písať do chatu.
Vždy si poriadne prečítajte, čo sa na obrazovke pred vami nachádza. Týka sa to najmä okienok, ktoré sa končia odpoveďami „Súhlasím.“ alebo „Nesúhlasím.“. Ak sa vám dookola otvára okienko alebo stránka, ktorú neviete zrušiť, skúste kombináciu ALT-F4.
Pokiaľ vám stránka ponúka linky s neznámym obsahom, dôkladne si zvážte, či na ne kliknete. Väčšinou ide o linky ponúkajúce reklamu. Ľudia sa potom čudujú, kam sa to až preklikali. Nie vždy môže ísť o bezpečnú stránku, navyše častú sú v angličtine. Preto radšej neklikajte na nič, čo by vám mohlo privodiť len problémy a držte sa vašej stránky, ktorú máte práve otvorenú.
Pokiaľ nechcete, aby vám Google vyhodilo nebezpečné webové stránky, nainštalujte si program, ktorý vám ukáže, ktorý program je bezpečný. Ide o program, ktorý danú stránku označí zelenou fajkou. Budete tak vedieť, kde vám hrozí a kde nehrozí nebezpečenstvo vírusu.