Nejde si nevšimnúť, že súčasné domácnosti čoraz častejšie siahajú po úspornom LED osvetlení. Faktorom je vo veľkej miere aj to, že je to už desať rokov, čo sa prijal návrh EÚ o zákazu predaja klasických žiaroviek a ich postupného vyraďovania z trhu, respektíve ich nahradenie novými efektívnejšími produktami. Tými sú napríklad úsporné žiarivky, avšak pre modernú ekologickú a úspornú technológiu žiarenia je synonymom predovšetkým LED.
- Light Emitting Diode alebo doslova svetlo emitujúca dióda je zdrojom nových svietidiel, ktorých pravidelné užívanie znižuje náklady za energie.
Tieto diódy sa nachádzajú vo všetkých formách led osvetlenia, či už vravíme o trubiciach, reflektoroch, paneloch a samozrejme žiarovkách. Tie môžu byť dizajnovo podobné tým klasickým so závitom E27, ale sú tu aj iné ako E14, MR16, G9 či takisto úsporné „bodovky“ led gu10.
Oplatia sa?
Najmä zo začiatku, kedy sa tieto moderné svetlené zdroje dostávali na trh, sme s nimi ako spoločnosť ešte neboli vierohodne zoznámení. Takisto sme si všimli, že predstavujú vyššiu investíciu. V súčasnosti však už vieme, že vlastnosti ako pravidelne nižšia spotreba energií a oveľa vyššia životnosť sú výhodou najmä z dlhodobej perspektívy. Navyše táto technológia je populárna už nejaké tie roky a z hľadiska ceny je stále prístupnejšia.
Ekologická otázka
Jedným z podstatných faktorov stiahnutia bežných žiaroviek z predaja a ich nahradenia novšími alternatívami bol takisto fakt, že staré svetelné zdroje obsahovali ekologicky-škodlivú ortuť. Táto látka v nich vyskytovala v nemalej miere a nebola škodlivá len pre životné prostredie, ale v neposlednom rade tiež pre ľudský organizmus.
Vydržia oveľa viac
Priemerná životnosť klasickej žiarovky sa uvádzala na 1000 hodín žiarenia, pričom u LED sa uvádza priemer 30 000 až 50 000 hodín, u niektorých modelov dokonca 100 000 hodín. Každopádne svetlo emitujúce diódy dokážu byť vo funkčnej prevádzke dlhšie, než ich predchodca.