Nedávne dermatologické štúdie poukázali na to, že až 51% ľudí nerozumie tomu, čo vlastne faktor SPF znamená. Takmer 100% ľudí nerozumeli správne významu UVA ochrana. Až 71% ľudí nevedelo, že faktor SPF znamená aj ochranu UVB.
Počas opaľovania sme vystavený slnečným lúčom, ktoré obsahujú UV žiarenie – typ UVA a typ UVB žiarenia. Obidve zložky žiarenia spôsobujú poruchy DNA v bunkách a spôsobujú naše spálenie.
Aby sme boli zdravo a rovnomerne opálení, bez pigmentových škvŕn a kožných deformácií je potrebné rozumieť významu SPF faktora
- SPF hodnota nám hovorí o ochrane pred UVA a UVB žiarením
UVA žiarenieje pre našu pokožku mimoriadne nebezpečné Tvorí až 90% celkového UV žiarenia, preniká hlboko do pokožky a spôsobuje jej starnutie. Má nepriaznivý vplyv aj na náš zrak.
UVB žiareniepôsobí predovšetkým na povrchu kože a takisto je zodpovedné za jej poškodenie.
UVC žiarenie– málokto z nás o ňom počul. Nachádza sa vo vysokých vrstvách ovzdušia, na zem nedopadá, má ale mimoriadne škodlivé účinky už aj v malých dávkach. Využíva sa napríklad v potravinárskom priemysle alebo v zdravotníctve na dezinfekciu.
Aby bol náš opaľovací prípravok dostatočne účinný, musí mať pre nás tú správnu hodnotu SPF, ktorá nás ochráni pred UVA ale aj UVB žiarením.
Typ pokožky je rozhodujúci
Vo všeobecnosti platí, že čím svetlejšia pokožka, tým väčší SPF faktor.
V praxi to teda znamená – ak naša pokožka vydrží opaľovanie bez výrazných zmien 10 minút, tak pri použití opaľovacieho prípravku s SPF faktorom 30 vieme predĺžiť náš pobyt na slnku na 300 minút (SPF 30×10 minút)
Aj údaj o odolnosti voči vode je mimoriadne dôležitý. Na trhu je široká ponuka prípravkov. Pre dlhší pobyt vo vode ako napríklad veslovanie, člnkovanie a iné vodné športy vždy voľte vode odolný prípravok. Platí to aj pre dlhšie plávanie. Vaša pokožka to iste ocení.
Tak ako všade platí, všetko s mierou, aj pri opaľovaní na to nezabúdajme a požívajme opaľovací prípravok minimálne s hodnotou SPF 10. Zvlášť na začiatku nášho pobytu pri vode.