Pohyb je zdravý, to tvrdí jeden tábor. Druhý zase razí heslo: „Športom k trvalej invalidite!“ Aj vy rozmýšľate nad tým, že by ste začali bicyklovať? Tento článok je tým pádom presne pre vás. Rozoberieme si výhody, ale aj nevýhody tohto vytrvalostného športu. Ak sa rozhodnete venovať cyklistike, dbajte na to, aby to nebola jediná športová aktivita, ktorú vykonávate.
Nie, bicyklovanie naozaj nemusí byť vhodné pre všetkých. Ako každý šport, aj tento vie uškodiť ak sa nepraktizuje správne. Sed na bicykli, bohužiaľ, vytvára tlak na oblasť anusu. Ľudia s hemoroidmi alebo so sklonmi k ich tvorbe by nemali z tohto dôvodu využívať bicykel. Pridružiť sa môže bolesť spodnej časti chrbta, ale tú majú z času na čas aj profesionálni cyklisti. Poukazuje na nedostatočnú flexibilitu chrbta alebo zlé nastavenie vášho dvojkolesového tátoša.
Vždy pred jazdou svoj bicykel skontrolujte a noste ochrannú prilbu prípadne reflexné prvky! Táto forma prepravy nemusí byť vhodná práve pre vás z hľadiska dopravnej situácie a povrchu či vašich fyzických síl. To sú ďalšie faktory, ktoré musíte zvážiť ešte pred kúpou bicykla a potrebného vybavenia.
Výhody však predčia nevýhody. V prvom rade bicyklovanie prospieva srdcovocievnemu systému. Rozprúdite efektívne krv v celom tele, čím zvýšite prekrvenie a následne aj distribúciu živín.
Byciklovanie je tiež považované za efektívne kardio, vďaka ktorému stratíte prebytočný tuk. Napomáha tomu hlavne rýchla jazda na bicykli (a nemáme tým na mysli „vozenie“ sa dolu kopčekom, ale naozaj poctivé krútenie pedálmi). Z tohto dôvodu je cyklistika vhodnou aktivitou aj pre obéznych ľudí. Benefitom oproti ostatným kardio cvičeniam je fakt, že pri bicyklovaní sa nezaťažujú kĺby ako napríklad pri behu.
Bicykel alebo rotoped sú veľmi dobrými pomocníkmi pre pacientov s bolesťami kolien a osteoartritídou. Sú odporúčané ako rehabilitačné techniky spolu s plávaním.