1. Prvý funkčný prototyp internetu bol vytvorený už v 60tych rokoch minulého storočia.
Volal sa ARPANET a šlo o spojenie 4 amerických univerzít. Táto sieť sa zdokonaľovala naozaj pomaly, veď do roku 1993 internet slúžil prevažne na vedecké účely. Najväčší internetový boom nastal až na prelome storočia s rozšírením počítačov do komerčných firiem a do domácností.
2. Najstaršia vytvorená webstránka je stále aktívna.
Prvá vytvorená webstránka je stará už vyše 30 rokov a mala naozaj jednoduchý koncept. Šlo v podstate len o návod ako nastaviť server ktorý mal slúžiť ako pomôcka pre nováčikov. Jej názov je WorldWideWeb a práve odtiaľto pochádza skratka „www“.
3. Podľa googlu, na konci roka 2018 bolo vytvorených zhruba 4,46 miliárd webstránok.
Je to naozaj obrovský počet stránok a samotný google priznáva že v jeho indexe sa nachádza len zlomok z tohto množstva. Veď odhadovaný objem dát, ktoré sa nachádza na internete je takmer 5 miliónov terabajtov.
4. Za minútu sa odošle približne 204 miliónov emailov.
Ak ste si práve spomenuli na svojich starých rodičov a ich súboj s napísaním aspoň jedného mailu, nemusíte sa báť. Až vyše 70% tejto pošty je automatizovanej a posiela sa hromadne. Väčšina z nej však končí v kategórií SPAM.
5. Internet váži približne toľko, čo jedna jahoda.
Russel Seitz je fyzik, ktorý sa odhodlal k naozaj neobvyklej úlohe. Pomocou výpočtou chcel zistiť, koľko vážia dáta, ktoré každú sekundu pretekajú touto sieťou a jeho zistenie je naozaj zarážajúce. Miliardy neustále sa pohybujúcich sa dát vážia zhruba 50 gramov čo je približne váha jednej jahody.
6. Každú hodinu je zaregistrovaných viac ako 5000 nových domén.
Ak ste sa niekedy čudovali, prečo si nedokážete vvytvoriť požadovaný názov vašej stránky, aj toto mohol byť jeden z dobrých dôvodov. Ak už totižto tento názov používa niekto iný, môžete stránku jedine odkúpiť alebo počkať, kým ju majiteľ nezruší. Aj keď podľa posledných prieskumov je viac ako 75% týchto domén nevyužívaných, alebo jednoducho zapadnutých v útrobách internetu.
Ako vidíte, internet prešiel naozaj dlhú cestu, kým dostal súčasnú podobu. Možno si pri najbližšom surfovaní spomeniete že nemusí slúžiť len na zábavu ale aj ako zdroj zaujímavých informácií.