Schopnosti psa dnes už dokážeme využiť jeho výcvikom na pomoc ľuďom s problémami so zrakom alebo pre deti s autizmom ako kynológia ich pomocníka.
Rozdiel medzi vodiacim a asistenčným psom
– Úplne nevidiaci ľudia alebo čiastočne zrakovo postihnutí využívajú vodiace psy.
– Služby asistenčných psov zasa využívajú ľudia s nejakými post-traumatickými stavmi alebo úzkosťami, deti s diagnózou autizmu alebo s následkami mozgovej obrny či ľudia s rôznym telesným postihnutím, ďalej ich využívajú ľudia s poruchami sluchu, diabetici, prípadne ľudia s občasnými stratami vedomia.
Pomoc asistenčného psa
– Asistenčný pes má za úlohu okolie upozorniť na skutočnosť, že sprevádza dieťa kvôli nejakému zdravotnému problému, nie preto, že je dieťa nezvládnuteľné či rozmaznané.
– Pre autistické dieťa je pes nápomocný pri prekonávaní strachu, úzkosti a neistoty, dokáže narušiť jeho stereotypné správanie alebo nebezpečné sebapoškodzovanie.
– Dokonca je schopný osobu na krátky čas postrážiť a udržať na jednom mieste a takisto ho uchrániť pred nebezpečnou situáciou.
– Autistické deti majú sklony k častým útekom aj zo zabezpečeného priestoru, ale horšie je, že na zavolanie svojho mena nereagujú a potom je ich život oveľa viac vystavený nebezpečným situáciám. Jeho hľadanie tak môže byť sťažené, pretože nájsť správny smer, ktorým sa dieťa vybralo, je ťažké. Na túto úlohu je vycvičený pes a ten ho dokáže lokalizovať veľmi rýchlo.
– Autisti majú problém s prejavom citov aj so svojou rodinou, pes je schopný dieťaťu poskytnúť kamarátstvo a lásku.
Výcvik asistenčného psa
– Každému klientovi je výcvik psa „ušitý“ špeciálne na mieru
– Zručnosti psa môžu byť: stráženie dieťaťa, vyhľadanie strateného autistu, zastavenie na okraji chodníka, podávanie spadnutých predmetov a ešte veľa potrebných úkonov.
Výcvik týchto asistenčných psov nie je lacná záležitosť, stojí asi 8000 až 10000 eur.